Schneider MODICON Quantum Discrete DC Input Module 140DDI85300 Modicon Quantum PLC
OUTER ELECTRONIC TECHNOLOGY (HK) LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140DDI85300
Place of Origin : France
MOQ : 1
Price : Negotiations
Delivery Time : 3-6 working days
Packaging Details : New original box
Contact Now
Description of Schneider MODICON Quantum Discrete DC Input Module 140DDI85300
Quick Details:
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • MODICON
  • 140-DDI-853-00
  • 140DDI85300
  • INPUT MODULE
  • 32 POINT
  • 10/60 VDC
  • 4G ROUPS SINK
  • One Year Warranty
SPECIFICATION
Manufacturer Schneider Electric
Series Modicon Quantum
Module format Standard
Product or component type Dc discrete input modules
Discrete input number 32
Group of channels 4
Logic input Positive (sink)
Input voltage limits 10...60 V
Input voltage 60 V 1...5 mA DC
48 V 2...15 mA DC
24 V 6...30 mA DC
12 V 5...10 mA DC
Voltage state 1 guaranteed 9...12 V 12 V +/- 5 %
45...60 V 60 V +/- 20 %
34...48 V 48 V +/- 20 %
11...24 V 24 V +/- 20 %
Voltage state 0 guaranteed 0...5 V 24 V +/- 20 %
0...12.5 V 60 V +/- 20 %
0...10 V 48 V +/- 20 %
0...1.8 V 12 V +/- 5 %
Absolute maximum voltage 75 V
Addressing requirement 2 input words
Response time 4 ms from state 1 to state 0
4 ms from state 0 to state 1
Switching frequency <= 100 Hz
Isolation between group and bus 2500 Vrms DC for 1 minute
Isolation between group 700 Vrms DC for 1 minute
Power dissipation 1 W + (0.62 x number of points on)
Marking CE
Local signalling 32 LEDs green input status
1 LED red external fault detected (F)
1 LED green bus communication is present (Active)
Bus current requirement 300 mA